The 60th Annual Grammy Awards, GOSPEL nominees

The 60th Annual Grammy Awards announced their nominees in the fields of Gospel/Christian music. I always root for the underdogs at awards shows. So I’m excited to see young artists like Anita Wilson, The Walls Group, Tauren Wells, and Travis Greene take on the legends.

The 60th Grammy Awards will air live from New York’s Madison Square Garden Jan. 28 on CBS.

Here is the full list of nominees for the 60th Grammy Awards, starting with Gospel:

GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:“Too Hard Not To” — Tina Campbell“You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn“Better Days” — Le’Andria“My Life” — The Walls Group“Never Have To Be Alone” — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:“Oh My Soul” — Casting Crowns“Clean” — Natalie Grant“What A Beautiful Name” — Hillsong Worship“Even If” — MercyMe“Hills And Valleys” — Tauren Wells

Best Gospel Album:Crossover: Live From Music City — Travis GreeneBigger Than Me — Le’AndriaClose — Marvin SappSunday Song — Anita WilsonLet Them Fall In Love — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album:Rise — Danny GokeyEchoes (Deluxe Edition) — Matt MaherLifer — MercyMeHills And Valleys — Tauren WellsChain Breaker — Zach Williams

Best Roots Gospel Album:The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth FamilyGive Me Jesus — Larry CordleResurrection — Joseph HabedankSing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntireHope For All Nations — Karen Peck & New River

And the other categories…

Record Of The Year:“Redbone” — Childish Gambino“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber“The Story Of O.J.” — Jay-Z“HUMBLE.” — Kendrick Lamar“24K Magic” — Bruno Mars

Album Of The Year:“Awaken, My Love!” — Childish Gambino4:44 — Jay-ZDAMN. — Kendrick LamarMelodrama — Lorde24K Magic — Bruno Mars

Song Of The Year:“Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)“4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)“Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)“1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best New Artist:Alessia CaraKhalidLil Uzi VertJulia MichaelsSZA

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:“Love So Soft” — Kelly Clarkson“Praying” — Kesha“Million Reasons” — Lady Gaga“What About Us” — P!nk“Shape Of You” — Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance:“Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber“Thunder” — Imagine Dragons“Feel It Still” — Portugal. The Man“Stay” — Zedd & Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album:Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael BubléTriplicate — Bob DylanIn Full Swing — Seth MacFarlaneWonderland — Sarah McLachlanTony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer

Best Pop Vocal Album:Kaleidoscope EP — ColdplayLust For Life — Lana Del ReyEvolve — Imagine DragonsRainbow — KeshaJoanne — Lady Gaga÷ (Divide) — Ed Sheeran

DANCE/ELECTRONIC FIELD

Best Dance Recording:“Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa“Cola” — Camelphat & Elderbrook“Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM“Tonite” — LCD Soundsystem“Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album:Migration — Bonobo3-D The Catalogue — KraftwerkMura Masa — Mura MasaA Moment Apart — OdeszaWhat Now — Sylvan Esso

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:What If — The Jerry Douglas BandSpirit — Alex HanMount Royal — Julian Lage & Chris EldridgePrototype — Jeff Lorber FusionBad Hombre — Antonio Sanchez

ROCK FIELD

Best Rock Performance:“You Want It Darker” — Leonard Cohen“The Promise” — Chris Cornell“Run” — Foo Fighters“No Good” — Kaleo“Go To War” — Nothing More

Best Metal Performance:“Invisible Enemy” — August Burns Red“Black Hoodie” — Body Count“Forever” — Code Orange“Sultan’s Curse” — Mastodon“Clockworks” — Meshuggah

Best Rock Song:“Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)“Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)“Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)“Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)“The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

Best Rock Album:Emperor Of Sand — MastodonHardwired…To Self-Destruct — MetallicaThe Stories We Tell Ourselves — Nothing MoreVillains — Queens Of The Stone AgeA Deeper Understanding — The War On Drugs

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:Everything Now — Arcade FireHumanz — GorillazAmerican Dream — LCD SoundsystemPure Comedy — Father John MistySleep Well Beast — The National

R&B FIELD

Best R&B Performance:“Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis“Distraction” — Kehlani“High” — Ledisi“That’s What I Like” — Bruno Mars“The Weekend” — SZA

Best Traditional R&B Performance:“Laugh And Move On” — The Baylor Project“Redbone” — Childish Gambino“What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones|“All The Way” — Ledisi“Still” — Mali Music

Best R&B Song:“First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton)“Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)“Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)“Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best Urban Contemporary Album:Free 6LACK — 6LACK“Awaken, My Love!” — Childish GambinoAmerican Teen — KhalidCtrl — SZAStarboy — The Weeknd

Best R&B Album:Freudian — Daniel CaesarLet Love Rule — Ledisi24K Magic — Bruno MarsGumbo — PJ MortonFeel The Real –Musiq Soulchild

RAP FIELD

Best Rap Performance:“Bounce Back” — Big Sean“Bodak Yellow” — Cardi B“4:44” — Jay-Z“HUMBLE.” — Kendrick Lamar“Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance:“PRBLMS” — 6LACK“Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy“Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé“LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna“Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott

Best Rap Song:“Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)“Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer,songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)“HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)“Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)“The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

Best Rap Album:4:44 — Jay-ZDAMN. — Kendrick LamarCulture — MigosLaila’s Wisdom — RapsodyFlower Boy — Tyler, The Creator

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:“Body Like A Back Road” — Sam Hunt“Losing You: –Alison Krauss“Tin Man” — Miranda Lambert“I Could Use A Love Song” — Maren Morris“Either Way” — Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance:“It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne“My Old Man” — Zac Brown Band“You Look Good” — Lady Antebellum“Better Man” — Little Big Town“Drinkin’ Problem” — Midland

Best Country Song:“Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)“Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)“Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)“Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)“Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:Cosmic Hallelujah — Kenny ChesneyHeart Break — Lady AntebellumThe Breaker — Little Big TownLife Changes — Thomas RhettFrom A Room: Volume 1 — Chris Stapleton

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:Reflection — Brian EnoSongVersation: Medicine — India.ArieDancing On Water — Peter KaterSacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — KitaroSpiral Revelation — Steve Roach

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:“Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist“Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist“Whisper Not” — Fred Hersch, soloist“Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist“Ilimba” — Chris Potter, soloist

Best Jazz Vocal Album:The Journey — The Baylor ProjectA Social Call — Jazzmeia HornBad Ass And Blind — Raul MidónPorter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy KingDreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:Uptown, Downtown — Bill Charlap TrioRebirth — Billy ChildsProject Freedom –Joey DeFrancesco & The PeopleOpen Book — Fred HerschThe Dreamer Is The Dream — Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album:MONK’estra Vol. 2 — John BeasleyJigsaw — Alan Ferber Big BandBringin’ It — Christian McBride Big BandHomecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band CologneWhispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album:Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio AdolfoOddara — Jane Bunnett & MaquequeOutra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello GonçalvesTípico — Miguel ZenónJazz Tango — Pablo Ziegler Trio

 

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:Lo Único Constante — Alex CubaMis Planes Son Amarte — JuanesAmar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa CeciliaMusas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia LafourcadeEl Dorado — Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:Ayo — Bomba EstéreoPa’ Fuera — C4 Trío & Desorden PúblicoSalvavidas De Hielo — Jorge DrexlerEl Paradise — Los Amigos InvisiblesResidente — Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño BandaAyer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz LizárragaMomentos — Alex CamposArriero Somos Versiones Acústicas — Aida CuevasZapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Best Tropical Latin Album:Albita — AlbitaArt Of The Arrangement — Doug BeaversSalsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & OrquestaGente Valiente — Silvestre DangondIndestructible — Diego El Cigala

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:Killer Diller Blues — Alabama ShakesLet My Mother Live — Blind Boys Of AlabamaArkansas Farmboy — Glen CampbellSteer Your Way — Leonard CohenI Never Cared For You — Alison Krauss

Best American Roots Song:“Cumberland Gap” — David Rawlings“I Wish You Well” — The Mavericks“If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit“It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White“My Only True Friend” –Gregg Allman

Best Americana Album:Southern Blood — Gregg AllmanShine On Rainy Day — Brent CobbBeast Epic — Iron & WineThe Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 UnitBrand New Day — The Mavericks

Best Bluegrass Album:Fiddler’s Dream — Michael ClevelandLaws Of Gravity — The Infamous StringdustersOriginal — Bobby OsborneUniversal Favorite — Noam PikelnyAll The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage

Best Traditional Blues Album:Migration Blues — Eric BibbElvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun TrioRoll And Tumble — R.L. BoyceSonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio PoggiBlue & Lonesome — The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album:Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi RhythmRecorded Live In Lafayette — Sonny LandrethTajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’Got Soul — Robert Randolph & The Family BandLive From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:Mental Illness — Aimee MannSemper Femina — Laura MarlingThe Queen Of Hearts — Offa RexYou Don’t Own Me Anymore — The Secret SistersThe Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album:Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco HellraisersHo’okena 3.0 — Ho’okenaKalenda — Lost Bayou RamblersMiyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern CreePua Kiele — Josh Tatofi

REGGAE FIELD

Best Reggae Album:Chronology — ChronixxLost In Paradise — Common KingsWash House Ting — J BoogStony Hill — Damian “Jr. Gong” MarleyAvrakedabra — Morgan Heritage

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:Memoria De Los Sentidos — Vicente AmigoPara Mi — BuikaRosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio BrasileiroShaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black MambazoElwan — Tinariwen

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album:Brighter Side — Gustafer YellowgoldFeel What U Feel — Lisa LoebLemonade — Justin RobertsRise Shine #Woke — Alphabet RockersSongs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse TysonBorn To Run — Bruce SpringsteenConfessions Of A Serial Songwriter — Shelly PeikenOur Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark RuffaloThe Princess Diarist — Carrie Fisher

COMEDY FIELD

Best Comedy Album:The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave ChappelleCinco — Jim GaffiganJerry Before Seinfeld — Jerry SeinfeldA Speck Of Dust — Sarah SilvermanWhat Now? — Kevin Hart

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album:Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:Baby Driver — (Various Artists)Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists)Hidden Figures: The Album — (Various Artists)La La Land — (Various Artists)Moana: The Songs — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:Arrival — Jóhann Jóhannsson, composerDunkirk — Hans Zimmer, composerGame Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composerHidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composersLa La Land — Justin Hurwitz, composer

Best Song Written For Visual Media:“City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)“How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho)“I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift)“Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)“Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

COMPOSING/ ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:“Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)“Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith)“Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés)“Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:“All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)“Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams)“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith)“Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley)“White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:“Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)“Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)“I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)“I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)“Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package:El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists)Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead)The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)

NOTES FIELD

Best Album Notes:Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists)The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding)Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album:Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Producer Of The Year, Non-Classical:Calvin HarrisGreg KurstinBlake MillsNo I.D.The Stereotypes

Best Remixed Recording:“Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)“Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush)“Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)“A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx)“You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album:Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical:Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Producer Of The Year, Classical:Blanton AlspaughManfred EicherDavid FrostMorten LindbergJudith Sherman

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance:Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Best Choral Performance:Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae)Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — ArcangeloDeath & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber OrchestraDivine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile AnticoFranck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin HadelichMartha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo:Bach: The French Suites — Murray PerahiaHaydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)Transcendental — Daniil Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album:Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanistIn War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

Best Classical Compendium:Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producerHigdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producerKurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producerLes Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producerMademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

Best Contemporary Classical Composition:Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video:“Up All Night” — Beck“Makeba” — Jain“The Story Of O.J.” — Jay-Z“Humble.” — Kendrick Lamar“1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid

Best Music Film:“One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds“Long Strange Trip” — (The Grateful Dead)“The Defiant Ones” — (Various Artists)“Soundbreaking” — (Various Artists)“Two Trains Runnin’” — (Various Artists)

Previous PostVaShawn Mitchell Named President Of Gospel Heritage Foundation, Worship & Arts Summit Releases ItineraryNext PostGOSPEL POWERHOUSE EARNEST PUGH IS FEATURED IN EMMY® AWARD WINNING NEWS STORYBack to topMobileDesktopThe 60th Annual Grammy Awards announced their nominees in the fields of Gospel/Christian music. I always root for the underdogs at awards shows. So I’m excited to see young artists like Anita Wilson, The Walls Group, Tauren Wells, and Travis Greene take on the legends.

The 60th Grammy Awards will air live from New York’s Madison Square Garden Jan. 28 on CBS.

Here is the full list of nominees for the 60th Grammy Awards, starting with Gospel:

GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:“Too Hard Not To” — Tina Campbell“You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn“Better Days” — Le’Andria“My Life” — The Walls Group“Never Have To Be Alone” — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:“Oh My Soul” — Casting Crowns“Clean” — Natalie Grant“What A Beautiful Name” — Hillsong Worship“Even If” — MercyMe“Hills And Valleys” — Tauren Wells

Best Gospel Album:Crossover: Live From Music City — Travis GreeneBigger Than Me — Le’AndriaClose — Marvin SappSunday Song — Anita WilsonLet Them Fall In Love — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album:Rise — Danny GokeyEchoes (Deluxe Edition) — Matt MaherLifer — MercyMeHills And Valleys — Tauren WellsChain Breaker — Zach Williams

Best Roots Gospel Album:The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth FamilyGive Me Jesus — Larry CordleResurrection — Joseph HabedankSing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntireHope For All Nations — Karen Peck & New River

And the other categories…

Record Of The Year:“Redbone” — Childish Gambino“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber“The Story Of O.J.” — Jay-Z“HUMBLE.” — Kendrick Lamar“24K Magic” — Bruno Mars

Album Of The Year:“Awaken, My Love!” — Childish Gambino4:44 — Jay-ZDAMN. — Kendrick LamarMelodrama — Lorde24K Magic — Bruno Mars

Song Of The Year:“Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)“4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)“Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)“1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best New Artist:Alessia CaraKhalidLil Uzi VertJulia MichaelsSZA

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:“Love So Soft” — Kelly Clarkson“Praying” — Kesha“Million Reasons” — Lady Gaga“What About Us” — P!nk“Shape Of You” — Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance:“Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber“Thunder” — Imagine Dragons“Feel It Still” — Portugal. The Man“Stay” — Zedd & Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album:Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael BubléTriplicate — Bob DylanIn Full Swing — Seth MacFarlaneWonderland — Sarah McLachlanTony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer

Best Pop Vocal Album:Kaleidoscope EP — ColdplayLust For Life — Lana Del ReyEvolve — Imagine DragonsRainbow — KeshaJoanne — Lady Gaga÷ (Divide) — Ed Sheeran

DANCE/ELECTRONIC FIELD

Best Dance Recording:“Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa“Cola” — Camelphat & Elderbrook“Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM“Tonite” — LCD Soundsystem“Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album:Migration — Bonobo3-D The Catalogue — KraftwerkMura Masa — Mura MasaA Moment Apart — OdeszaWhat Now — Sylvan Esso

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:What If — The Jerry Douglas BandSpirit — Alex HanMount Royal — Julian Lage & Chris EldridgePrototype — Jeff Lorber FusionBad Hombre — Antonio Sanchez

ROCK FIELD

Best Rock Performance:“You Want It Darker” — Leonard Cohen“The Promise” — Chris Cornell“Run” — Foo Fighters“No Good” — Kaleo“Go To War” — Nothing More

Best Metal Performance:“Invisible Enemy” — August Burns Red“Black Hoodie” — Body Count“Forever” — Code Orange“Sultan’s Curse” — Mastodon“Clockworks” — Meshuggah

Best Rock Song:“Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)“Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)“Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)“Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)“The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

Best Rock Album:Emperor Of Sand — MastodonHardwired…To Self-Destruct — MetallicaThe Stories We Tell Ourselves — Nothing MoreVillains — Queens Of The Stone AgeA Deeper Understanding — The War On Drugs

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:Everything Now — Arcade FireHumanz — GorillazAmerican Dream — LCD SoundsystemPure Comedy — Father John MistySleep Well Beast — The National

R&B FIELD

Best R&B Performance:“Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis“Distraction” — Kehlani“High” — Ledisi“That’s What I Like” — Bruno Mars“The Weekend” — SZA

Best Traditional R&B Performance:“Laugh And Move On” — The Baylor Project“Redbone” — Childish Gambino“What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones|“All The Way” — Ledisi“Still” — Mali Music

Best R&B Song:“First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton)“Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)“Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)“Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best Urban Contemporary Album:Free 6LACK — 6LACK“Awaken, My Love!” — Childish GambinoAmerican Teen — KhalidCtrl — SZAStarboy — The Weeknd

Best R&B Album:Freudian — Daniel CaesarLet Love Rule — Ledisi24K Magic — Bruno MarsGumbo — PJ MortonFeel The Real –Musiq Soulchild

RAP FIELD

Best Rap Performance:“Bounce Back” — Big Sean“Bodak Yellow” — Cardi B“4:44” — Jay-Z“HUMBLE.” — Kendrick Lamar“Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance:“PRBLMS” — 6LACK“Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy“Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé“LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna“Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott

Best Rap Song:“Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)“Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer,songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)“HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)“Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)“The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

Best Rap Album:4:44 — Jay-ZDAMN. — Kendrick LamarCulture — MigosLaila’s Wisdom — RapsodyFlower Boy — Tyler, The Creator

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:“Body Like A Back Road” — Sam Hunt“Losing You: –Alison Krauss“Tin Man” — Miranda Lambert“I Could Use A Love Song” — Maren Morris“Either Way” — Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance:“It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne“My Old Man” — Zac Brown Band“You Look Good” — Lady Antebellum“Better Man” — Little Big Town“Drinkin’ Problem” — Midland

Best Country Song:“Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)“Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)“Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)“Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)“Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:Cosmic Hallelujah — Kenny ChesneyHeart Break — Lady AntebellumThe Breaker — Little Big TownLife Changes — Thomas RhettFrom A Room: Volume 1 — Chris Stapleton

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:Reflection — Brian EnoSongVersation: Medicine — India.ArieDancing On Water — Peter KaterSacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — KitaroSpiral Revelation — Steve Roach

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:“Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist“Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist“Whisper Not” — Fred Hersch, soloist“Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist“Ilimba” — Chris Potter, soloist

Best Jazz Vocal Album:The Journey — The Baylor ProjectA Social Call — Jazzmeia HornBad Ass And Blind — Raul MidónPorter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy KingDreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:Uptown, Downtown — Bill Charlap TrioRebirth — Billy ChildsProject Freedom –Joey DeFrancesco & The PeopleOpen Book — Fred HerschThe Dreamer Is The Dream — Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album:MONK’estra Vol. 2 — John BeasleyJigsaw — Alan Ferber Big BandBringin’ It — Christian McBride Big BandHomecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band CologneWhispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album:Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio AdolfoOddara — Jane Bunnett & MaquequeOutra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello GonçalvesTípico — Miguel ZenónJazz Tango — Pablo Ziegler Trio

 

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:Lo Único Constante — Alex CubaMis Planes Son Amarte — JuanesAmar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa CeciliaMusas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia LafourcadeEl Dorado — Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:Ayo — Bomba EstéreoPa’ Fuera — C4 Trío & Desorden PúblicoSalvavidas De Hielo — Jorge DrexlerEl Paradise — Los Amigos InvisiblesResidente — Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño BandaAyer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz LizárragaMomentos — Alex CamposArriero Somos Versiones Acústicas — Aida CuevasZapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Best Tropical Latin Album:Albita — AlbitaArt Of The Arrangement — Doug BeaversSalsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & OrquestaGente Valiente — Silvestre DangondIndestructible — Diego El Cigala

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:Killer Diller Blues — Alabama ShakesLet My Mother Live — Blind Boys Of AlabamaArkansas Farmboy — Glen CampbellSteer Your Way — Leonard CohenI Never Cared For You — Alison Krauss

Best American Roots Song:“Cumberland Gap” — David Rawlings“I Wish You Well” — The Mavericks“If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit“It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White“My Only True Friend” –Gregg Allman

Best Americana Album:Southern Blood — Gregg AllmanShine On Rainy Day — Brent CobbBeast Epic — Iron & WineThe Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 UnitBrand New Day — The Mavericks

Best Bluegrass Album:Fiddler’s Dream — Michael ClevelandLaws Of Gravity — The Infamous StringdustersOriginal — Bobby OsborneUniversal Favorite — Noam PikelnyAll The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage

Best Traditional Blues Album:Migration Blues — Eric BibbElvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun TrioRoll And Tumble — R.L. BoyceSonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio PoggiBlue & Lonesome — The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album:Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi RhythmRecorded Live In Lafayette — Sonny LandrethTajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’Got Soul — Robert Randolph & The Family BandLive From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:Mental Illness — Aimee MannSemper Femina — Laura MarlingThe Queen Of Hearts — Offa RexYou Don’t Own Me Anymore — The Secret SistersThe Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album:Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco HellraisersHo’okena 3.0 — Ho’okenaKalenda — Lost Bayou RamblersMiyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern CreePua Kiele — Josh Tatofi

REGGAE FIELD

Best Reggae Album:Chronology — ChronixxLost In Paradise — Common KingsWash House Ting — J BoogStony Hill — Damian “Jr. Gong” MarleyAvrakedabra — Morgan Heritage

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:Memoria De Los Sentidos — Vicente AmigoPara Mi — BuikaRosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio BrasileiroShaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black MambazoElwan — Tinariwen

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album:Brighter Side — Gustafer YellowgoldFeel What U Feel — Lisa LoebLemonade — Justin RobertsRise Shine #Woke — Alphabet RockersSongs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse TysonBorn To Run — Bruce SpringsteenConfessions Of A Serial Songwriter — Shelly PeikenOur Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark RuffaloThe Princess Diarist — Carrie Fisher

COMEDY FIELD

Best Comedy Album:The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave ChappelleCinco — Jim GaffiganJerry Before Seinfeld — Jerry SeinfeldA Speck Of Dust — Sarah SilvermanWhat Now? — Kevin Hart

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album:Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:Baby Driver — (Various Artists)Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists)Hidden Figures: The Album — (Various Artists)La La Land — (Various Artists)Moana: The Songs — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:Arrival — Jóhann Jóhannsson, composerDunkirk — Hans Zimmer, composerGame Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composerHidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composersLa La Land — Justin Hurwitz, composer

Best Song Written For Visual Media:“City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)“How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho)“I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift)“Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)“Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

COMPOSING/ ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:“Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)“Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith)“Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés)“Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:“All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)“Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams)“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith)“Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley)“White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:“Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)“Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)“I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)“I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)“Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package:El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists)Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead)The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)

NOTES FIELD

Best Album Notes:Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists)The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding)Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album:Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Producer Of The Year, Non-Classical:Calvin HarrisGreg KurstinBlake MillsNo I.D.The Stereotypes

Best Remixed Recording:“Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)“Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush)“Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)“A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx)“You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album:Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical:Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Producer Of The Year, Classical:Blanton AlspaughManfred EicherDavid FrostMorten LindbergJudith Sherman

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance:Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Best Choral Performance:Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae)Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — ArcangeloDeath & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber OrchestraDivine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile AnticoFranck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin HadelichMartha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo:Bach: The French Suites — Murray PerahiaHaydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)Transcendental — Daniil Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album:Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanistIn War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

Best Classical Compendium:Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producerHigdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producerKurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producerLes Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producerMademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

Best Contemporary Classical Composition:Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video:“Up All Night” — Beck“Makeba” — Jain“The Story Of O.J.” — Jay-Z“Humble.” — Kendrick Lamar“1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid

Best Music Film:“One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds“Long Strange Trip” — (The Grateful Dead)“The Defiant Ones” — (Various Artists)“Soundbreaking” — (Various Artists)“Two Trains Runnin’” — (Various Artists)

Previous PostVaShawn Mitchell Named President Of Gospel Heritage Foundation, Worship & Arts Summit Releases ItineraryNext PostGOSPEL POWERHOUSE EARNEST PUGH IS FEATURED IN EMMY® AWARD WINNING NEWS STORYBack to topMobileDesktopShareThis Copy and PasteThe 60th Annual Grammy Awards announced their nominees in the fields of Gospel/Christian music. I always root for the underdogs at awards shows. So I’m excited to see young artists like Anita Wilson, The Walls Group, Tauren Wells, and Travis Greene take on the legends. The 60th Grammy Awards will air live from New York’s Madison Square Garden Jan. 28 on CBS. Here is the full list of nominees for the 60th Grammy Awards, starting with Gospel: GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire Hope For All Nations — Karen Peck & New River And the other categories… Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray

Frederick Hand

Frederick Hand

Want to know more about Frederick Hand? Get his official bio, social pages and articles on Hallelujah 105.1 FM Read more

title

Content Goes Here